Réko – chasseuse de cauchemars (Ileana Surducan) – Albin Michel 2025
Tot mai multe coșmaruri sparg zidurile fragile ale caselor părăsite și erup în real, invadând lumea deja prea gri, furându-i culorile și transformând-o în coșmar. Ghilda vânătorilor nu face față – monștrii veniți din vise sunt mulți și par să renască neîncetat, tot mai puternici. Réko, cea mai tânără și mai veselă dintre vânători, e pusă pe șotii și pe spart recorduri. Dar când o fată-pasăre o invită într-un oraș de ceață plin de oameni-fantome, care trăiesc în trecutul din mințile lor, dinainte ca monstrul-pod să fi blocat intrarea în mina plină de coșmaruri, Réko va descoperi că, uneori, lucrurile de care te temi cel mai tare sunt cele care te ajută cel mai mult să crești.
După o fabulă despre burnout, Ileana Surducan revine cu o poveste fermecată despre… reziliență. Și, puțin, despre România comunistă și nostalgia oamenilor din orașele triste ale tranziției. Personajul principal fiind o scufiță roșie devenită vânător, punctul de pornire e evident 🙂 dar nu vă speriați, e o carte perfectă și pentru cei mici, și pentru cei mari, plină de aventuri, glume și povețe ascunse printre rânduri și printre casete.
Ca de obicei, stilul Ilenei e inconfundabil, combinația de acuarele, creioane colorate, tuș și prelucrare numerică e nemaipomenită și transmite foarte bine mesajul pozitiv – coșmarurile pot fi (și trebuie!) transformate în vise 🙂
Ca de obicei, celor 85 de pagini de poveste li se adaugă un caiet-bonus în care, sub forma unui interviu amuzant, Ileana ne spune nu doar “ce-a vrut să zică autorul” 🙂 dar și cum anume și de ce anume a ales una sau alta dintre tehnicile vizuale și narative.
Singura problemă? Cartea nu e încă tradusă în românește, abia a apărut azi la Albin Michel, una dintre editurile franceze de top 10. Bravo, Ileana, până la tiraje de sute de mii de exemplare mai e doar un pas 🙂

