De mai bine de două săptămâni am intensificat activitatea de organizare a festivalului de film Science Fiction și Fantasy, The Galactic imaginarium. A patra ediție a festivalului va avea loc în Dumbrăvița, între 15 și 24 septembrie, și online, în aceiași perioadă.
Iată știrile:
- acum două săptămâni am avut o întrevedere cu Dna Irina-Margareta Nistor, președinta juriului. Ea va mijloci realizarea unei gale de filme ale lui Ion Popescu Gopo, în cadrul festivalului, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la nașterea unuia dintre cei mai importanți realizator de film din istoria cinematografiei românești

Irina-Margareta Nistor și Darius Hupov
- comitetul de selecție al filmelor în festival, constituit din Cristian Vicol, Director Adjunct al TGIFF, Eliza Filimon, Coordonatoarea departamentului de traduceri și subtitrare și subsemnatul, a început activitatea de selecție a filmelor, care se va încheia imediat după sfârștitul lunii iulie, când se închide fereastra de înscrieri a filmelor în festival, ediția 2023




Comitetul de selecție TGIFF 2023
O veste mai deosebită este anunțul primului Oaspete Special Online. E vorba de Melissa Tittl din SUA.




Melissa Tittl
Poți afla ultimele știri legate de festival pe internet (click aici) sau pe pagina de Facebook a festivalului (click aici).
Bilete pentru a vedea filmele din festival, pe platforma de streaming online, se pot cumpara de pe internet (click aici).